Czarna Lista Dłużników - wyjaśniamy o co w tym wszystkim chodzi

Posted on 06/06/2022 7:39am

Windykacja literalnie oznacza dochodzenie roszczeń, ochronę konieczną, a nieraz zemstę. Już w czasach Cesarstwa Rzymskiego funkcjonowała instytucja prawna, jakiej zadaniem było dążenie do odzyskania rzeczy znajdującej się w posiadaniu osoby do tego nieupoważnionej. Otrzymywaniem, przechowywaniem i ujawnianiem wiadomości i danych osobowych oraz ekonomicznych zajmuje się Rejestr Dłużników, znany obecnie jako Czarna Lista Dłużników.

gotówka
Author: BERT BERT
Source: http://www.flickr.com
Jeżeli ktoś zobowiązał się do spłacenia umówionej stawki w terminie a nie wykonał tego, może znaleźć się na spisie, który nosi nazwę "lista dłużników" - . Dotyczy to zarówno osoby fizycznej jak i przedsiębiorcy. Zaległość ta może wynosić tylko 200 zł lub 500 zł, zależy to od tego czy jest to przeciętny człowiek czy też inwestor. Nie mówimy więc o wielkich kwotach. Cały proces formalności, jaki musi zajść, by ktoś pozostał wprowadzony na Czarną Listę nie jest bardzo czasochłonny.

Namawiamy Cię do przeczytania kolejnego wpisu na ten temat - w nim wyszukasz ekstra treści. Więc idź do serwisu giełda długów online i ciesz się tym.

Od terminu nieuiszczenia opłaty musi upłynąć minimalnie 60 dni, z kolei dłużnik winien dostać 30 dni przed wstawieniem jego danych na liście przywołanie do zapłaty. Obecność w takim indeksie może oznaczać problemy z pożyczkami, przystaniami na zdobycie kredytu, zakupami na raty, wykupieniem sieci www i sporo innych.

obliczenia i windykacja
Author: Ken Teegardin
Source: http://www.flickr.com
Instytucje badają takie papiery sumiennie, gdyż każdy człowiek dba o porządek finansowy i rachunki swojego przedsiębiorstwa. Czy dłużnik może pozostać usunięty z wykazu jakim jest lista dłużników? Tak, pod wymogiem, iż spłaci pożyczkę. Jeśli tak się nie stanie, może widnieć na liście przez niekiedy 10 lat! Spis posiada także możliwość sprawdzenia wiadomości o własnej osobie raz na półrocze, co może człowiek zrobić pobierając "raport o sobie". To z niego możemy wyczytać ile jeszcze zalegamy oraz dzięki komu zostaliśmy tam wprowadzeni.

Niekiedy zdarza się zwyczajnemu mieszkańcowi nie zapłacić za rachunek telefoniczny na czas, lecz dopuszczalne są 2-3-dniowe opóźnienia. Są też przypadki, iż ludzie zalegają ze spłatami po kilka miesięcy czy nawet lat i nie mają środków, aby oddać pieniądze. Takie rzeczy nie powinny mieć miejsca, gdyż przysparza to nam samych kłopotów: telefony z banku, windykatorzy, a także plotki wśród sąsiadów. Jeżeli nie jest się pewnym, że spłacenie kredytu nie będzie problemem, nie należy go zaciągać, bowiem jeśli sprawa po nieco dłuższym czasie trafi do sądu, komornik może za jego wyrokiem odebrać nam cały majątek lub jego część.

Tags: kwoty, należności, spłacenie kredytu