Zaliczka na podatek od wynajęcia, rozliczanie podatku za wynajęcie

Posted on 04/08/2022 8:19am

Kiedy chcielibyśmy od kogoś zacząć wynajmować mieszkanie nie zawsze mamy pojęcie dotyczące wynajmowania lokalu mieszkalnego. Ale to nie my musimy być oświeceni w tej kwestii, o wiele więcej musi wiedzieć osoba, która postanowiła owe mieszkanie nam wynająć. Jest coś takiego jak zaliczka na podatek od najmu.


To konieczność przekazania pieniędzy w Urzędzie Skarbowym, kiedy mamy przychody właśnie z wynajmowanej nieruchomości (kliknij po dodatkowe informacje). Podatnik ma 2 możliwości może wybrać ryczałt albo wziąć po rozwagę podatek dochodowy.

Wnętrze mieszkania
Author: Martin Pulaski
Source: http://www.flickr.com
Po podjęciu decyzji powinien ją zgłosić w Urzędzie Skarbowym. Jeśli mamy zamiar wynająć mieszkanie i nie do końca ogarniamy prawne aspekty w tej kwestii to wizyta w Urzędzie Skarbowym pomoże nam wszystko pojąć. Tam otrzymamy informacje, do czego się zobowiązujemy, jeśli zechcemy wynająć mieszkanie. Możemy również pójść do prawnika, albo spytać kogoś znajomego, kto też zajmuje się wynajmem. Chociaż tu możemy zostać zaskoczeni, bo niestety wciąż funkcjonuje wynajmowanie komuś mieszkania po prostu, bez formalności, co jest niezgodne z prawem.

Wynajęcie mieszkania plus niezbędne formalności
Wszystkie pracujące osoby zdają sobie sprawę, że przychodzi taki moment w roku, w którym trzeba udać się do Urzędu Skarbowego.

Pasjonuje Cię omawiana sprawa? Jeżeli tak, to poza tym zobacz link na witrynie (https://stefpolcleaning.pl/oferta/ozonowanie-warszawa/), która również publikuje takiego rodzaju materiały. To bez dwóch zdań da Ci do myślenia.

Możliwości jest kilka, bo można samodzielnie wypełnić Pit, możemy również poprosić o pomoc urzędnika we wspomnianej Skarbówce, można też iść do księgowego albo rozliczyć się przez Internet. Jeśli już parę razy z rzędu rozliczaliśmy się to kolejny raz już nie będzie nas zaskakiwał. Ale jeśli jest tak, że pierwszy raz trzeba pamiętać jeszcze o rozliczenie podatku za najem wtedy można mieć problem, bo niby skąd mamy wiedzieć, który konkretnie Pit nas obowiązuje .

Salon w mieszkaniu
Source: www.morguefile.com
Podobnie jak w sytuacji, kiedy mogło się mieć kłopot ze zwykłym PIT-em można pójść do Urzędu Skarbowego i tam otrzymać konieczne informacje lub znaleźć księgową, która jak wiadomo za opłatą wszystkim się zajmie. Jest to idealna opcja, bo wtedy zyskujemy pewność, że nie będzie trzeba robić żadnej korekty do swojego rozliczenia. Reasumując pamiętajmy, że jeżeli dostajemy pieniądze za najem mieszkania to jesteśmy zmuszeni do płacenia za to podatku. To nie jest tak, że można tego nie zgłaszać, bo jeżeli tego typu sytuacja nie zostanie zgłoszona, to potem możemy zapłacić naprawdę bardzo dużą karę.

Tags: PIT, Urząd Skarbowy, wynajem, podatek dochodowy, wynajęcie mieszkania