W jakim województwie są największe, a w jakim najniższe wynagrodzenia w Polsce?

Posted on 07/07/2022 7:38am

Obecnie sytuacja ekonomiczna w naszym kraju nieco się poprawiła. Objawia się to mniej odczuwalnym niż kiedyś bezrobociem przy rónoczesnym cyklicznym zwiększaniu dochodów mieszkańców naszego kraju.




technika
Author: Daniel X. O'Neil
Source: http://www.flickr.com


W praktyce zwiększone zostały m.in. tzw. płace minimalne, które aktualnie wynoszą około 2000 zł brutto. Należałoby jednak wspomnieć, że dotyczą umowy o pracę, ponieważ pracownik pracujący na bazie umowy zlecenia może otrzymać wynagrodzenie mniejsze niż wspomniana płaca minimalna. Z innej strony w ostatnich czasach zwiększeniu uległa nie tylko ona, lecz też m.in. tak zwane przeciętne miesięczne wynagrodzenie czy tak zwana średnia krajowa. Należałoby podkreślić, że choć wymienione pensje bardzo odróżniają się wzajemnie od danego województwa, to najniższe średnie płace brutto są o wiele, (ok. półtora raza) wyższe niż minimalne wynagrodzenie. Nie trudno jest się domyślić, że największe płace otrzymuje się w województwie mazowieckim, z kolei najmniejsze w warmińsko-mazurskim i lubelskim. Wspomniane dane pochodzą z bardzo wiarygodnego źródła, jakim jest GUS.


Ledowa reklama
Author: clry2
Source: http://www.flickr.com


Jednak pomimo podanych wcześniej faktów, nadal duża ilość Polaków wielokrotnie decyduje się na krótszy (np. paromiesięczny) albo dłuższy (dla przykładu na parę lat lub na stały) wyjazd poza granice Polski. Jest tak dlatego, że w krajach takich jak chociażby Anglia czy Holandia miesięczne zarobki są znacznie wyższe niż przeciętna pensja (zobacz wzór kp) w Warszawie - ta z kolei wynosi około 5,5 tysiąca złotych.




Dla przykładu minimalne wynagrodzenie w Szwecji wynosi około dwadzieścia tysięcy koron, co po przeliczeniu daje sumę ok. 10 tys złotych. A takie płace robią już wrażenie raczej na każdym mieszkańcu naszego kraju.

Tags: zlecenia, kraj, strony