Kluczowe aspekty systemu podatkowego dla posiadaczy przedsiębiorstw

Posted on 21/06/2018 7:15pm

Posiadając przedsiębiorstwo pamiętać należy o wszystkich procedurach dotyczących rozliczeń za dany okres czasu. Jednym z systemów takiego rozliczenia, jest to zasada memoriałowa. Opiera się ona na zasadzie, że w księgach rachunkowych powinniśmy ująć wszystkie przychody, osiągnięte w danym roku obrotowym. W myśl tej regulacji dochody zatwierdza się w czasie ich wystąpienia, a nie już po otrzymaniu wpłaty czy przelewu. Przykładowo jeśli posiadacz działalności gospodarczej uzyskał formalnie przychód końcem grudnia 2015 r, lecz środki wpłynęły na jego konto dopiero na początku stycznia 2016 r. Taki przychód, jak głosi zasada memoriałowa, jest zaliczany do roku 2015.

samochód używany
Author: FotoSleuth
Source: http://www.flickr.com
Adekwatnie do tematu, poprzeć się można opisem przykładowej sytuacji (na temat zasady memoriałowej). Jeżeli wynagrodzenie pracownika za miesiąc grudzień, zostaje wypłacane aż w styczniu przyszłego roku, pracodawca w myśl tego prawa powinien rozliczyć się z kosztów wygenerowanych w grudniu. Nie jest istotna termin realizacji transakcji, lecz jej zawarcia. Oczywiście należy wiedzieć, że stosownym podatkiem objęta jest także sprzedaż samochodów używanych .Jeżeli dany przedsiębiorca zamierza sprzedać samochód firmowy musi zaznajomić się z przepisami regulującymi opodatkowanie tej transakcji. Wiedza o opodatkowaniu za sprzedaż samochodów używanych uwarunkowane będzie od sposobu użytkowania auta. Należy określić, czy był on stosowany wyłącznie w celach zawodowych czy też do celów prywatnych. Od tego będzie uzależniona wysokość kwoty zwrotu podatku.

Rozwój technologii i sieci internetowej znacznie uprościł procedurę rozliczania się. Wygodną dla nas formą stały się tak zwane e podatki (więcej na temat e podatków). Dzięki sieci internetowej większość z nas zyskuje znaczną ilość czasu nie stojąc w kolejkach Urzędu Skarbowego. Ten nowoczesny wariant rozliczania bardzo uprościła procedurę wymaganych formalności. Podczas planowania własnej działalności gospodarczej opłaci się zapoznać się z kwestią rozliczenia podatkowego za cały uzyskany przychód i zdecydować się na najwygodniejszą i łatwą formę rozliczenia w postaci takiej jak e podatki.

Tags: działalność, rozliczenia, wpłaty