Jak wybrać najlepsze konto dla firmy przy rozpoczynaniu działalności i czy warto być mu wiernym przez długi czas

Posted on 05/01/2023 7:17am

Przedsiębiorca stawiający pierwsze kroki na drodze do swojego biznesu ma przeważnie głowę pełną projektów, jest pełen werwy, pragnie zawojować cały świat i zarobić więcej pieniędzy niż wszyscy bogacze razem wzięci. Jednocześnie też przelicza każdą złotówkę.
Czarna skarbonka
Author: American Advisors Group
Source: http://www.flickr.com
Dlatego też ważne jest, by konto, z którego będzie korzystał było jak najtańsze, a najlepiej darmowe. I jak wybrać najlepsze konto firmowe? Powiedzmy sobie szczerze, że utworzenie uniwersalnego, obiektywnego rankingu kont firmowych nie jest łatwym zadaniem. Dlaczego? Gdy wybieramy konto osobiste, bierzemy pod uwagę tylko nasze bieżące potrzeby i wydatki, ale decydując się na konto firmowe, trzeba brać pod uwagę jeszcze jeden element – specyfikę branży. To właśnie ta wątpliwość powoduje, że tak trudno jest bezstronnie ocenić wyższość jednego konta firmowego nad innym.

W zależności od rodzaju działalności różne specyfiki konta firmowego będą istotne. Na przykład jeżeli posiadasz nabywców zagranicznych, to z pewnością skoncentrujesz się głównie na opłatach za wykonywanie i odbieranie przelewów w obcej walucie. Gdy często ścigają Cię terminy płatności, to funkcjonalność przelewów ekspresowych może się okazać nie do przecenienia. Możliwość zaciągnięcia kredytu odnawialnego może przecież uratować sytuację firmy, gdy będziesz miał chwilowe trudności z utrzymaniem płynności finansowej. Zdarza się to często, gdy kontrahenci nie opłacają faktur na czas. Co zatem należy uczynić aby wybrać najlepsze konto firmowe? Zaplanuj, nadaj priorytety i wybieraj.

Banknoty
Author: Jiposhy .com
Source: http://www.flickr.com
Uwzględniając branżę, w jakiej działasz, trzeba sporządzić sobie wykaz pewnych i prawdopodobnych operacji robionych za pośrednictwem konta firmowego. Trzeba ustalić odpowiednie priorytety, a następnie postarać się przewidzieć, jakie usługi oferowane przez banki mogą się przydać w przyszłości. Stosowanie karty płatniczej nie jest traktowane jako przywilej gdy pragniemy wybrać najlepsze konto firmowe. Przeważnie przedsiębiorcy pragnąc oddzielić sprawy biznesowe od życia prywatnego, przelewają sobie „wypłatę” na konto osobiste i później za pośrednictwem tego rachunku realizują zakupy. W każdorazowym przypadku może być jednak inaczej, nie ma jedynego, słusznego wyjścia w owym względzie.

Jakich błędów należy unikać?Pierwszym błędem jest trzymanie wolnych środków na rachunkach oszczędnościowo-rozliczeniowych. Badania pokazują, że aż 17% Polaków lokuje nadwyżki finansowe na kontach osobistych, a aż 58% ankietowanych nie inwestuje ich w żaden sposób. ROR-y rzadko kiedy są oprocentowane, a jeśli już, to oferowana stopa procentowa jest bardzo niska. Ten błąd kosztuje przeciętnego Polaka około 5% posiadanych oszczędności na rok. Dużo, zważywszy na fakt, że uniknięcie takich strat jest bardzo proste: wystarczy lokować wolne środki na kontach oszczędnościowych lub wysoko oprocentowanych lokatach terminowych.

Drugim częstym błędem jest darzenie swojego banku zbyt dużym sentymentem. Gdy bank zmienia warunki oferty na gorsze, statystyczny Polak narzeka, ale pozostaje lojalny wobec wybranej instytucji finansowej. Kiedy na rynku pojawia się rachunek o korzystniejszych parametrach zmień go, obierając lepszą ofertę. W ten sposób możesz zaoszczędzić nawet kilkaset złotych w ciągu roku!

W końcu można wybrać konto. Trzeba pamiętać, że wybór rachunku firmowego nie jest poważnym zobowiązaniem, z jakiego trudno się wycofać. Po wybraniu konta za jakiś czas należy sprawdzić, czy w międzyczasie na rynku pojawiła się korzystniejsza oferta konta dla firm. Jeżeli taka się pojawi należy z niej skorzystać.

Tags: zakupy, wydatki, terminy płatności