Czym zajmuje się audytor? Jakie powinny być kompetencje, a jakiego rodzaju obowiązki?

Posted on 20/06/2018 12:17pm

Audytor wewnętrzny to najważniejsze stanowisko z działu audytu wewnętrznego. Jego zadania polegają na uczestnictwie w projektach audytorskich oraz wykonywaniu prac, które są założone w planie audytu. Praca w takim dziale wymaga pojęcia podstawowych zadań organizacji, sfery ryzyka biznesowego, finansowego jak i operacyjnego, w jakim obraca się taka firma.


To również konieczność zrozumienia różnego rodzaju zewnętrznych uregulowań, jak też różnych potrzeb formułowanych przez akcjonariuszy, zarząd oraz pracowników.

Karierę w audycie, przykładowo jako audytor iso można zrealizować, jeśli rozpoczniemy ją w jednym z trzech miejsc. Jest to firma zajmująca się tylko audytem, sektor audytu wewnętrznego albo inny dział w przedsiębiorstwie. Audytor wewnętrzny to ważny samodzielny pracownik na rynku pracy. Dobrze jest natomiast,
kontrola jakości
Author: Farther Along
Source: http://www.flickr.com
gdy ma minimum 2-3 lata doświadczenia, poznał i rozumie procesy kierujące biznesem, zapoznał się z metodologią robienia audytu, jak też posiada kwalifikacje zawodowe lub właśnie je uzyskuje. Od takiej osoby oczekuje się dokładności, wykonywanie zadań w terminie, a czasem też gotowości do częstych wyjazdów służbowych, jak również zagranicznych.

Co interesujące, zależnie od branży taki audytor ma też inne kompetencje, na przykład wspomniany wyżej audytor (kliknij hiperłącze) do spraw iso powinien zwrócić uwagę na ghp, czyli dobre praktyki higieniczne. Jeśli audytor (wypatrz promocje) wewnętrzny posiada różne interesujące umiejętności, na przykład zarządzanie ludźmi oraz wiedzę merytoryczna, to istnieje szansa, iż szybko awansuje, na przykład na etacie managera do spraw audytu wewnętrznego. Pozostałe możliwości kontynuowania kariery to specjalista lub kierownik w dziale operacyjnym.


Audytor wewnętrzny jest w stanie dostać zatrudnienie jako kontroler finansowy w mniejszej firmie, albo jako specjalista do kwestii kontrolingu w większej firmie. Na pewno zrealizowanie ścieżki kariery ułatwia zrobienie jakiegoś ze znanych certyfikatów, przykładowo ACCA albo CIMA. To bez wątpienia jest w stanie ułatwić wspinaczkę po następnych etapach kariery. To daje gwarancję zadowolenia i rzecz jasna o wiele wyższe zarobki. Może dobrze będzie więc zainteresować się takim przyszłościowym zawodem.

Tags: Zarządzanie, rynek pracy, certyfikaty