W jaki sposób najlepiej wypełnić deklarację PIT

Posted on 19/03/2018 8:40am

Dla wielu z nas wypełnianie PIT-u to przysłowiowa droga przez mękę. Nawet, jeśli każdego roku wypełniamy zeznania podatkowe, to często nie da się uniknąć trudności tego samego typu – błędów przy wypełnianiu. Nie bądźmy jednakowoż tak negatywnie nastawieni, przecież co roku to robimy, a w rzeczywistości nie zajmuje to tak wiele czasu. Ponadto, w Internecie odnajdziemy wiele programów, które ułatwią wypełnienie PIT-u. Wystarczy trochę poszperać i na pewno znajdziemy odpowiedź na nurtujące nas pytanie. W naszym poradniku przypomnimy o co chodzi w najbardziej znanych PIT-ach.
Akcja Pit (https://www.pitax.pl/rozlicz-pit-37/) 2014 czas zacząć! Na rozgrzewkę najbardziej znane deklaracje: PIT 37, PIT-36 i PIT 28.

księgowość
Author: http://sxc.hu
Source: http://sxc.hu
Formularz PIT-37 znany jest zdecydowanej większości z nas. Spośród dwudziestu jeden milionów podatników, druk PIT-37 jest najczęściej wypełnianą deklaracją podatkową. Pomimo, że wypełniamy tego typu deklarację rok w rok, to często jesteśmy zaskoczeni tym samym pytaniem – jak to wypełnić? Dla kogo konkretnie jest przeznaczony PIT-37? Skorzysta z niego większość osób pracujących na etacie, ale również osoby pracujące na podstawie innych form zatrudnienia – umowy o dzieło lub zlecenia. PIT-37 mogą składać małżonkowie, lecz także osoby samotne, które wychowują dzieci. Takie możliwości skutkują często wyższym zwrotem podatku - jak szybko rozliczyć PIT 2014.Zeznanie PIT-36 składają ci, którzy w roku 2012 uzyskiwali dochody opodatkowane według skali podatkowej (18-32%). Nie ma potrzeby pośrednictwa płatnika, co oznacza, iż tacy podatnicy sami muszą obliczyć zaliczki na podatek czy wartość podatku którą muszą zapłacić. W sytuacji, gdyby to płatnik musiał wszystko rozliczyć, obowiązującym wtedy zeznaniem będzie druk PIT-u 37.


Formularz PIT-36 powinniśmy wybrać, jeśli: mieliśmy pozarolniczą działalność gospodarczą, lecz także w sytuacji, gdy: Uzyskaliśmy przychody z tytułu najmu lub dzierżawy i każdą inną umowę o zbliżonym charakterze. Są również pozostałe przypadki, kiedy powinniśmy skorzystać z PIT-u 36, przykładowo: zarabiając za granicą (w przypadku, gdy płatnik nie ma obowiązku rozliczać zaliczek na podatek w RP), czy sprzedając nieruchomość, która została zbudowana lub nabyta w okresie 2007-2008.

księgowość
Author: sanchezcl
Source: http://www.sxc.hu
Formularz PIT-28 wypełniamy, gdy rozliczamy się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego. Tę deklarację powinniśmy złożyć we wcześniejszym terminie niż pozostałe PIT-y, gdyż już do 31 stycznia 2013 roku. Dla kogo jest przeznaczony PIT-28? Dla prowadzących indywidualnie pozarolniczą działalność gospodarczą. Dla prowadzących opisaną powyżej działalność w formie spółki jawnej osób fizycznych albo spółki cywilnej osób fizycznych. Dla osiągających dochody z różnych tytułów (najmu, podnajmu, dzierżawy).

Te informacje wydają się kluczowe, ale i podstawowe. Każdego roku najczęściej korzystamy z tego rodzaju PIT-ów, więc warto sobie przypomnieć do czego służą oraz przekazać środki na rzecz innych - oddając nasz 1%. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomoże Państwu po raz kolejny szczęśliwe i bez kłopotów wypełnić deklarację podatkową.

Tags: Internet, Podatnik, gospodarka, podatek