Jesienna wycieczka w góry

Posted on 08/03/2021 7:51am

Jesień to pora, która świetnie nadaje się na różnego rodzaju wycieczki. Nie jest już tak upalnie jak w lecie, a zarazem cały czas jest dość wysoka temperatura. Ponadto widoki jesienne są szczególnie efektowne, ze względu na różnokolorowe spadające liście. W porze jesiennej również światło słońca ma charakterystyczny ciepły kolor. W ten sposób również fotografie zrobione jesienią mogą być lepsze.


Author: Dan Lundberg
Jesienne wędrówki górskie mogą więc być bardzo przyjemne, a warunki pogodowe zazwyczaj umożliwiają przewędrowanie sporych odległości. Jak każda wycieczka, również jesienna wycieczka górska wymaga odpowiedniego przygotowania i ekwipunku. Im dłuższy jej czas z kolei, tym skrupulatniej trzeba się przygotować. Oprócz tego za każdym razem lepiej jest wyjść w góry z kimś niż w pojedynkę, co jest pomysłem znacznie bezpieczniejszym.

Ubrania

Co najważniejsze wnętrze plecaka należy dostosować do planowanego czasu wyprawy. Jednak nawet na wycieczkę jednodniową należy wziąć ze sobą więcej odzieży. Bardzo istotny jest dobry plecak (plecak górski) do turystyki, rozmiarem również dostosowany do wycieczki. Na jesieni najlepiej jest organizować wycieczki od połowy września do połowy października. Wtedy bowiem pogoda jest najbardziej sprzyjająca. Wtedy także trzeba pamiętać o kilku czynnikach.
Co ważne, w tym okresie zmrok zapada już stosunkowo wcześnie, a wówczas często następuje znaczny spadek temperatury. Nie wolno dać się zaskoczyć nocy, trzeba mieć obmyślony plan noclegu.

Ponadto na jesieni mogą występować gwałtowne załamania pogody, toteż Zawsze konieczne jest zapakowanie kurtki nieprzemakalnej. W góry lepiej jest więc zabrać za dużo odzieży niż za mało.

Odpowiedni sprzęt

Jeżeli w planach jest wspinaczka, trzeba pamiętać by nie robić niczego na własną rękę, w przypadku gdy jest się amatorem. W większej grupie trzeba słuchać rad i poleceń najbardziej wykwalifikowanego członka. Odpowiednie pomoce do wspinania się powinny być renomowanych firm i kupione w profesjonalnym sklepie górskim. Stosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa i zachowanie rozsądku pozwoli na uniknięcie rozmaitych niebezpieczeństw.

Tags: jesień, światło, góry, kurtka, plecak, wspinaczka