Jak dopasowywać szkło do rodzaju trunku? O czym musimy wiedzieć?

Posted on 21/10/2020 7:44am

Wielu z nas posiada zróżnicowane szklanki czy kieliszki. Czy bez wątpliwości jesteśmy świadomi, jaki rodzaj trunku, w jakim typie szkła należy serwować?
Kieliszki dostępne są w różnorodnych kształtach i rozmiarach, podobnie zresztą jak szklanki do drinków. Wymienione różnice wskazują, do jakiego rodzaju napoju jest dane szkło przeznaczone. Wódkę serwować należy w kieliszkach, które określa się shotami. Mogą być zarówno na nóżce jak i be niej. Shoty z nóżką są wykorzystywane do podawania wódek czystych i gatunkowych, natomiast te bez nóżki do alkoholu czystego. Kieliszki, które nazywa się fletami bądź kłosami powinno się wykorzystywać do serwowania szampana i win musujących.
kieliszki
Author: BodaNova
Source: BodaNova
Wyróżniają się smukłym, często zwężającym się ku górze kształtem. Kieliszki z cienkiego szkła, cechujące się wysoką nóżką i smukłym kształtem stosowane muszą być do wina białego. Te kieliszki wyróżniają się również stosunkowo niedużych rozmiarów czaszą, szczególnie w zestawieniu z kieliszkami przeznaczonymi do wina czerwonego. Te bowiem wyposażone są w krótszą nóżkę, także odznaczają się się cienkim szkłem.
Kieliszki kształtem przypominające te przeznaczone do wina (zobacz: wina różowe półwytrawne) czerwonego, a przy tym mniejszych rozmiarów, służą do win deserowych i apereitif’u. Pierwsze ze wspomnianych napojów podawane są przed jedzeniem, a drugie po jedzeniu. Koniak i brandy wypada serwować w kieliszkach z pękatą czaszą. Ich kształt jest szeroki, odróżnia się zwężeniem u góry. Specyficzna jest krótka nóżka (poznaj ofertę firmy Garneczki). Z kolei do whisky właściwe są szklanki niewysokie, walcowate, odznaczające się grubym dnem. Tego rodzaju szkło może również spełniać funkcję szklanki do drinków czy atrakcyjnych koktajli. W smukłych kieliszkach na nóżce serwujemy likiery.

Jeżeli zainteresował Cię ten materiał, to nie zwlekaj i sprawdź szczegóły na stronie (https://pizzahut.pl/). Z pewnością przekonasz się, że tam też są to niezwykle interesujące informacje.

Short drinki, które przygotowuje się tylko na bazie alkoholi, powinniśmy nalewać do kieliszków, których czasza się rozszerza, a nóżka jest krótka. Alkohole rozcieńczane, czyli long drinki pijemy ze smukłych, wysokich szkieł. Szklanki do drinków odznaczają się prostymi ściankami. Wreszcie, hot drinki, czyli gorący alkohol, należy podawać w szklankach wyposażonych w uszko.

Tags: drinki, wina musujące, alkohole