Hipoteczna renta – co powinno się robić, ażeby nie stracić na dożywociu

Posted on 03/02/2022 7:54am

Na krajowym rynku oferowany bywa produkt pod nazwą „dożywotnia hipoteczna renta” (lub podobną), zorientowany na seniorów – posiadaczy posiadłości. Niesie on jednakże za sobą nie wyłącznie korzyści, ale i ryzyko.


Budowa układów o dożywotnią rentę hipoteczną, jaka osiągalna jest w ofercie paru spółek, oparta jest na przepisach przepisu cywilnego o dożywociu oraz (w zależności od oferty) rencie.




zszywacz


Generalnie renta hipoteczna to przeniesienie prawa własności posiadłości na spółkę w zamian za wypłatę nestorowi dożywotniej renty oraz zapewnienie mu prawa mieszkania w przekazanej nieruchomości (renta hipoteczna - Fundusz Hipoteczny DOM). Ważne jest, że spółka pozyskuje prawo do nieruchomości od razu z chwilą zawarcia umowy. Dotychczasowy właściciel pozostaje tylko korzystającym z domu a także uprawomocnionym do świadczeń . Nieruchomość nie może już zostać przez niego zbyta, nie staje się także przedmiotem dziedziczenia. Tym bardziej należy więc przed nawiązaniem umowy skontrolować, jakie będą nam przysługiwać uprawnienia oraz ograniczenia dotyczące mieszkania a także rozporządzania nieruchomością jak też jakie są gwarancje wypłaty renty. Ważne, aby w umowie znalazły się postanowienia, które uporządkują reguły korzystania z posiadłości. Na przykład jeśli dożywotnik będzie potrzebował wynająć mieszkanie bądź jego część, musi zadbać o to, aby takie upoważnienie zostało założone w umowie.

Masz chęć poznać większą ilość ciekawych informacji na omawiany temat? To poczytaj więcej (https://10lombard.pl/lombard-radom/), które akurat wspomniane informacje mają.

Zawarcie umowy wynajmu bądź podnajmu będzie bowiem wymagało zgody a także udziału spółki jako posiadacza posiadłości (skontaktuj się z nami). Wszelakie kwestie powiązane ze swobodną eksploatacją apartamentu lub wykonywaniem remontu muszą również zostać uregulowane w umowie.


renta hipoteczna
Author: John Menard
Source: http://www.flickr.com


hipoteka zwrotna
Author: Gage Skidmore
Source: http://www.flickr.com


Pamiętajmy też o kosztach ubezpieczenia posiadłości – te w proponowanych na rynku umowach z zasady obciążają dożywotnika. Warto więc zagwarantować sobie prawo wyboru ubezpieczyciela.




Umowa musi też wprost ujmować, czy oraz na jakich warunkach możliwe jest korzystanie z wnętrza przez innych lokatorów, np. osoby krewne dożywotnika. Hipoteka zwrotna bywa dobrym rozwiązaniem, jednakże musimy uważać na to co podpisujemy.

Tags: gra, ubezpieczenia, właściciel