Co oferują Bieszczady? Dlaczego właśnie tam warto pojechać?

Posted on 12/05/2022 7:11am

Bieszczady, pomimo dość niewielkiej gęstości zaludnienia, były rejonem zamieszkałym już w czasie neolitu. Ciekawe zjawisko, zwłaszcza iż większość starych osad z czasem zyskiwała na znaczeniu i powiększała się do wielkości ogromnych dzisiaj ośrodków, a tego w Bieszczadach nie zaobserwujemy.

bieszczady
Author: Przemyslaw Kozuch
Source: http://www.flickr.com
Z drugiej strony, patrząc na te miejsca, na Bieszczady atrakcje, czyli przystępne niskie góry, wielki obszary leśne oraz ciągnące się kilometrami połoniny, wydają się one świetnym miejscami do zamieszkania i przebywania w tamtym miejscu, a dodając do tego dostępność dzikich zwierząt (jeszcze dzisiaj Bieszczady zamieszkuje wiele ginących, niespotykanych na innych terenach w Polsce, gatunków) nie widzi się niczego zaskakującego w tym dawnym osadnictwie. W dużej liczbie bieszczadzkich miejscowościach przeprowadzano wykopaliska archeologiczne, znaleziono tam pozostałości kultury łużyckiej, a nawet wyraźne wpływy Celtów - odwiedź więcej.

Młodsze osadnictwo datuje się na okres średniowiecza: pojawili się tam przybysze z innych części Polski, Węgier oraz Wołoszczyzny (wołoscy koczownicy). Dużo wsi i miasteczek leżących na tych terenach założonych zostało właśnie w tamtych czasach: pierwotna Solina (zalana wodami zalewu) wzmiankowana jest już w piętnastowiecznych dokumentach. Na Bieszczadach krwawe piętno odcisnęły walki z ukraińską partyzantką (UPA) oraz równie tragiczna w skutkach akcja Wisła – zakrojona na ogromną skalę akcja mająca na celu przesiedlenie ludzi, w której wyniku swoje rodzinne domy była zmuszona opuścić większość rdzennych mieszkańców Bieszczad.

Jeśli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto jest głębiej poznać ten temat, to ponadto zerknij tutaj wycieczki szkolne małopolska.

Dzisiejsi mieszkańcy to głównie osadnicy z różnych rejonów naszego kraju.Bieszczady
Author: Andrzej Wójtowicz
Source: http://www.flickr.com
Po tak tragicznych zajściach Bieszczady jednak się podniosły: dzisiaj, nadal z rysem typowym dla tamtejszej dzikości, są coraz bardziej popularne pod względem turystycznym. Infrastruktura wzięta ze współczesności daje dużą dostępność aktywności typowo górskich, wodnych i normalnych miejskich uciech. Obecnie wypoczynek w tym regionie to wielka radość dla turystów z Polski oraz zagranicy (zobacz poradnik atrakcje Bieszczadów). Nie jest to jednak aż tak skomercjalizowany teren, więc każdy, kto szuka spokoju i relaksu wśród dźwięków natury, odnajdzie je w Bieszczadach.

Tags: góry, infrastruktura, osadnictwo