Bieszczady

Posted on 26/01/2019 7:28am

Trudno mówić o Bieszczadach inaczej, niż o miejscu fascynującym, tajemniczym i kompletnie ujmującym swoim malowniczym pięknem. Kraina ta jest doskonałą propozycją dla osób poszukujących oddechu od codziennego zgiełku i miejsca na niezapomniane wczasy 2014.

Bieszczady
Author: Yadis-Art
Source: www.flickr.com
Kiedy pomyślimy o Bieszczadach, oczom naszej wyobraźni pokazują się subtelne grzbiety górskie, porośnięte kołyszącymi się łąkami. Połoniny to charakterystyczny i niepowtarzalny w skali kraju element bieszczadzkiego pejzażu. Są one usytuowane powyżej linii lasów, w związku, z czym każdy wycieczkowiec może do woli zachwycać się tutejszymi cudownymi krajobrazami.

Do najbardziej popularnych bieszczadzkich połonin należą Połonina Wetlińska z niezwykłym schroniskiem Chatką Puchatka a także sąsiadująca z nią Połonina Caryńska. Z ich szczytów, jak również z Tarnicy – najwyższego wzniesienia w Bieszczadach (tysiąc trzysta czterdzieści sześć metrów nad poziomem morza), w bezchmurne dni ujrzeć można oddalone o ponad dwieście kilometrów miniaturowe łańcuchy Tatr.

Bieszczady cechują się nie tylko cudownymi krajobrazami, ale także niepowtarzalną dziką przyrodą. W karpackiej puszczy zamieszkują niedźwiedzie brunatne, gromady wilków, postawne jelenie karpackie i trzymające się na boku imponujące żubry i rysie. Do najbardziej ciekawych ptaków należą: jarząbek – krewniak kuropatwy, dostojny orzeł przedni oraz puszczyk uralski, uznawany za relikt epoki lodowcowej. Sądzi się, że na obszarze Europy żyje wyłącznie 600-800 par tych wyjątkowo cudnych osobników. Wśród zwierząt oswojonych powinno się zwrócić uwagę na górskie konie huculskie. W przeszłości te niewielkie, niemniej jednak wyjątkowo odporne i mocne zwierzęta były niezwykle pomocne przy transporcie i pracy w niekorzystnych górskich warunkach. Rasa huculska po długim okresie zapomnienia obecnie znów staje się sławna, a w bieszczadzkich stadninach pojawia się coraz więcej tych ślicznych koników (więcej - wpis).Obszar, który charakteryzuje się najogromniejszymi walorami przyrodniczo – krajobrazowymi w 1973 r. objęty został ochroną w postaci Bieszczadzkiego Parku Narodowego.Do najcenniejszych skarbów kultury materialnej Bieszczad, należą zabytkowe cerkwie. Jest tutaj Szlak Architektury Drewnianej, prowadzący do kilkunastu prawosławnych świątyń. Tutejsze cerkwie to prawdziwe perełki architektoniczne, będące świadectwem dziejów kulturowych. W zachodniej części Bieszczad, która zamieszkana była przez Łemczyków, cerkwie są trójdzielne i wyróżniają się smukłymi kopułami. Przykładami stylu łemkowskiego są świątynie w Rzepedzi, Turzańsku i Radoszycach. Charakterystyczną cechą cerkwi bojkowskiej są przysadziste kopuły, a dzieło budownictwa tego rodzaju podziwiać możemy w Smolniku. Huculskie i ukraińskie wpływy przejawiają się w krzyżowym planie świątyń, wzniesionych w Hoszowie i Bystrem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić również na cerkwie w Żłobku, Równi, Michniowcu i Czarnej, w których zachował się oryginalny ikonostas.

Pośród najciekawszych bieszczadzkich miejscowości wyróżnić warto Lesko, nazywane bramą Bieszczad. W mieście o niesamowicie bogatej, wielokulturowej przeszłości mieści się sporo ciekawych obiektów: zamek magnackiego rodu Kmitów z XVI w., elektryczny ratusz, gotycki kościół Nawiedzenia Najświętsze Marii Panny z XVII w., synagoga z XVIII w. i jeden z najstarszych kirkutów w Polsce. Powinno się również zwiedzić miejscowości uzdrowiskowe. Należy do nich Komańcza – otoczona górami i wyróżniająca się leczniczym mikroklimatem i występowaniem źródeł wód mineralnych (Bieszczady - aktualności i noclegi). Ciekawostką jest fakt, iż w tutejszym klasztorze na zesłaniu był prymas kardynał Wyszyński. W Komańczy znajduje się również cerkiew oraz kilka starych łemkowskich zagród. Innym znanym bieszczadzkim uzdrowiskiem jest Polańczyk położony nad Jeziorem Solińskim. Wyróżnia go malownicze położenie, dobrze przygotowana baza sportowo - rekreacyjna, a także sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości. Jezioro [nexus 850s] Solińskie nazywane też Bieszczadzkim Morzem, powstało na skutek budowy zapory na rzecze San. Zalew urzeka turystów niezwykle malowniczym położeniem, urozmaiconą linią brzegową oraz krystalicznością wód i otaczającej je przyrody.

Tags: zwierzęta, góry, jeziora, Tatry, zamki, Bieszczady, uzdrowiska

Author: k.s.